X
تبلیغات
رایتل

دیدنی و اپدیت هر روزه

مطالب جدید جالب و بروز حق بازدید کننده است

راهنمای انتخاب تلفن همراه

راهنمای انتخاب تلفن همراه
اگر از گوشی فعلی خود خسته شده اید و بودجه اندکی هم دارید، قبل از حرکت به سوی بازار از خود بپرسید که واقعا به یک گوشی جدید نیاز دارید؟

انتخاب صحیح گوشی

صنعت تولید گوشیهای همراه، مجموعه پر و پیمانی از امکانات و خدمات مختلف را در مقابل مشتریان قرار داده است، اما سوال اینجاست که آیا شما به عنوان خریدار گوشی، به تمام این امکانات نیاز دارید؟ ریچارد تیلور (Richard Taylor)، سردبیر نشریه Click برای انتخاب مناسب ترین گوشی توصیه های مفیدی دارد که در اینجا میخوانید :

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که گوشی همراه در زندگی شما چه جایگاهی دارد.

برای مثال، برای بازرگانان و اشخاصی که به دلیل حرفه یا شیوه خاص زندگی خود مدام در سفر هستند، بهترین انتخاب گوشیهای چند منظوره محکم و کارآمدی هستند که دارای صفحه نمایشی بزرگ و امکان اتصال به شبکه را داشته باشند تا این افراد بتوانند همواره به پیامها، نامه ها و مدارک لازم خود دسترسی داشته باشند.

از طرف دیگر هواداران مد روز و کسانی که درگیر مشاغل یا شیوه زندگی کم تحرک تر و ساکنی هستند، میتوانند بیشتر به جنبه تفریحی و جذابیتهای ظاهری گوشی توجه کنند.

به طراحی گوشی توجه کنید

گوشیهای تاشو و کشویی از شکل ویژه ای برخوردارند که به منظور محافظت از کلیدها و صفحه نمایش طراحی شده است. طبعا این گوشیها اندکی از مدلهای ساده ضخیم ترند.

حتما قبل از خرید یک گوشی، کلیدهای آنرا امتحان کنید و ببینید که آیا شماره گیری سریع و با یک دست برایتان راحت است یا خیر، به خصوص اگر چپ دست هستید، زیرا کلیدهای بعضی گوشیها طوری طراحی شده است که کار کردن با آنها برای افراد چپ دست راحت نیست.

زمانی را هم برای بررسی رابط کاربر (interface) گوشی اختصاص دهید.
ببینید که هدایت و گشت و گذار در بخشهای مختلف گوشی ساده و عملی هست یا خیر. اندازه صفحه نمایش و خوانا بودن آنرا هم بررسی کنید.

قابلیتهای فرعی

هرچند که تعداد و انواع تواناییها و کاربردهای "گوشی همراه" آنرا به جعبه ای پر از خرده ریز تبدیل کرده است، پس باید در آنجا هم با دقت عمل کنید.

عکس فوری

دوربینهایی که روی سیستم گوشی همراه نصب میشوند، هواداران بسیاری دارند. اما هرچند که این دوربینها از نظر استاندارد تایید شده اند اما مراقب باشید. لنز این دوربینها معمولا از جنس نامرغوب بوده و علی رغم گزینه های متعددی که میتواند بسیار جذاب به نظر برسد، اماکیفیت تصویر بسیار پایین و در حدود یک مگاپیکسل است.

اگر کار عکاسی برای شما جالب است، از دوربین / تلفنها (cameraphone) که محصولی جدیدتر هستند استفاده کنید. این دوربینها سیستمی جداگانه داشته و از کیفیت تصویر بالاتری - در حدود 2 تا 3 مگا پیکسل - برخوردارند. به این ترتیب میتوانید عکسی با کیفیت قابل قبول چاپ کنید، با این وجود چندان هم به حرف فروشنده اطمینان نکنید، این عکسها کیفیت نمایشگاهی ندارند.

یکی از بزرگترین پیشرفتها در سال گذشته، ترکیب دستگاه پخش موسیقی با گوشی تلفن همراه است. به این ترتیب شما دیگر به دستگاه پر حجم پخش صوت خود نیازی ندارید. اما در اینجا هم باید مراقب باشید، حقیقت این است که هیچ ابزار ترکیبی، نمیتواند کیفیت دستگاهی را که تنها به پخش موسیقی اختصاص دارد، تحت الشعاع قرار دهد.

انتقال ترانه ها بر روی گوشی میتواند کند و خسته کننده باشد و دانلود موسیقی از شبکه های تلفنی بسیار گران تمام میشود. اگر قصد دارید از گوشی همراه خود به عنوان پخش کننده موسیقی MP3 هم استفاده کنید، مراق باشید که این گوشی حداقل دارای یک سوکت استاندارد برای گوشی (headphone) و یک آداپتور داشته باشد.

درباره حجم حافظه دستگاه هم سوال کنید، هرچه باشد باید این ترانه ها، تصاویر، ای-میلها و... را در جایی ذخیره کنید. معمولا حجم حافظه در اکثر گوشی ها کم است و بهتر است از آن دسته گوشیهایی که دارای محفظه ای برای کارت حافظه اضافه هستند، خریداری کنید.

یک نکته بسیار مهم در گوشیهای چند منظوره، عمر باتری آنهاست. قانون کلی این است که هرچه گوشی شما با استعدادتر باشد، بیشتر غذا میخورد!

اگر از گوشی خود برای نقل و انتقال داده ها و اطلاعات استفاده میکنید، باید نوع و قابلیت اتصال آن را به وسایل دیگر در نظر داشته باشید.

روش ارتباطی مادون قرمز یا Infra-red کند است و این روزها بلوتوث (Bluetooth) ابزار کارآمد و محبوب همه است. بلوتوث به شما امکان میدهد که داده های خود را به سادگی با یک گوشی یا کامپیوتر دیگر هماهنگ کرده و از یک گوشی (headset) بی سیم استفاده کنید.

اتصال به شبکه جهانی به این معناست که شما به یک گوشی که پشتیبانی اطلاعات خوبی داشته باشد نیاز دارید. اگر قصد دارید در صفحه نمایش گوشی خود به تماشای تلویزیون یا ویدئو کلیپ بپردازید، به دنبال دستگاههای 3G باشید. اما اگر تنها قصد چک کردن و فرستادن ای-میل دارید میتوانید از فناوریهای کندتری چون GPRS هم استفاده کنید.

نکته آخر اینکه، اگر از گوشی فعلی خود خسته شده اید و بودجه اندکی هم دارید، بدانید که یک باتری نو و یک روکش تازه، حال و هوای گوشی شما را تغییر خواهند داد. پس قبل از حرکت به سوی بازار، از خود بپرسید که واقعا به یک گوشی جدید نیاز دارید؟